Gitterbox

Drátěný box – Gitterbox – zastaralé řešení nebo denní potřeba?

Drátěný box, z němčiny známý pod převzatým původním názvem Gitterbox, slouží pro přepravu zboží již desítky let. Podobně jako kdysi europaleta, je tento přepravní obal na trhu dlouho. Gitterbox na rozdíl od podobných drátěných nebo dnes již modernější plastových obalů je ale certifikován a má svojí jednotnou konstrukční normu. Je tak mezinárodně uznávaným obalem, který se podobně jako EUR – palety dají s odběrateli a dodavateli vyměňovat systémem 1:1. Gitterbox je velmi pevná a vysoce odolná kovová drátěná ohradová paleta. Její využití je široké, je velmi dobře stohovatelná, pro lepší využití je jedna strana této ohradové palety vyklápěcí, což umožňuje snadnější vkládání a následné vykládání zboží a materiálu do boxu. Spektrum využití tohoto obalu je velmi rozmanité, používá se především k uskladnění a přepravě širokého sortimentu zboží pro automobilový, elektro, hutní, dřevařský a jiný průmysl, výroba plastů, třídění elektroodpadu.

Jeho výroba se řídí normami pod označením DIN 15 155 a 13 626, UIC Standard 435-3V. Boxy mají standardně šedou barvu, rozměry 1240 x 835 x 970 mm a jeho vnitřní rozměry pak odpovídají téměř 1 m3. Svojí bytelnou konstrukcí a hmotnosti 82,50 kg ocelových profilů a drátů splňuje náročné podmínky pro přepravu a skladování. Norma byla změna v roce 2011, kdy profily nově vyrobených boxů mohou být tenčí. Každý je však i nadále opatřen sériovým výrobním číslem, výrobcem, rokem jeho výroby a certifikační známkou na štítku. Tou je zejména certifikační firma SGS. Robustní konstrukce umožňuje stohování boxů až do počtu šesti nad sebou bez pomocí jakéhokoliv regálového systému. Nosnost boxu je dle konstrukce až 1500 kg a je podobně jako europalety uzpůsoben k manipulaci jak ručními paletovacími vozíky, tak vysokozdvižnými vozíky.

Běžné jsou v oběhu Gitterboxy staré pět i deset let. To je dáno díky použitému materiálu a dané konstrukci. V poslední době hodně firem přechází na plastové boxy nebo umělohmotné skládací přepravní boxy, ale ztrácejí právě výhodu unifikace standartního Gitterboxu a možnost jeho výměny s ostatními dodavateli a zákazníky. Také životnost plastových boxů je mnohonásobně snížena. Sice řada z nich je skládacích a tím mohou šetřit přepravní náklady, ale toto často nenahradí univerzálnost obalu. Bezesporu je tento obal nejrozšířenější v automobilovém průmyslu. Jeho cena se však pohybuje v rozmezí 2100 – 2500,- Kč. Výrobní závody tak hodně často řeší otázku, zda koupit nebo jen pronajmout.

Pronájem je jednoduché řešení. Umožní vám větší flexibilitu bez nutnosti velkých investic. Firma RENTBOX má neustále dostatečnou zásobu těchto obalů pro své klienty na skladě. Výrobci v automobilovém průmyslu často ze dne na den řeší pronájmem své výkyvy ve výrobě. Není tedy nutné, aby tyto nákladné obaly musely firmy fyzicky vlastnit, ale lze si je pouze na nezbytnou dobu pronajmout.

Firma RENTBOX poskytuje dlouhodobý nebo krátkodobý pronájem Gitterboxů dle potřeb klientů.© 2015 Rentbox s.r.o. Tvorba stránek by moonbarks